Opis:Ossolineum 1982, str. 202, stan db
Spis treści
Wstęp
1. Pseudohistoria nauki
2. Nauka na manowcach
3. Nauka przeciw autorytetom
4. Nauka wobec nieznanego
5. Nauka i pseudonauka
Literatura
Indeks nazwisk
Opis:ZNAK 1992, str. 112, stan db
EWA SZUMAŃSKA, popularna dziennikarka radiowa (m.in. znana jako Młoda Lekarka), publicystka „Tygodnika Powszechnego", autorka wielu książek, tym razem dzieli się z czytelnikami bardzo osobistymi refleksjami na temat najważniejszych w jej życiu ludzi, spotkań, wydarzeń - nazwanych przez nią „obecnościami". We wstępie do książki pisze:
„... dochodzę do wniosku, że całe moje życie składało się z takich mocno zasygnal (...)
Opis:Halart 2005, str. 292, stan db
Poliseksualny bohater Pozytywnych zmaga się z chorobą w hipersterylnym "zdrowym" świecie. W Warszawie. Prowadząc rozrywkowe życie w modnych klubach niespodziewanie zostaje "trafiony". Poppersa zamienia na kroplówkę, a vip-room na izolatkę. Pomimo "wyroku" wyciąga z szafy czerwone szpilki i zdejmuje z wieszaka zapomniane boa. Powieść w sposób zabawny relacjonuje oraz analizuje współczesne wydarzenia polityczne, go (...)
Opis:halart 2006, str. 342, stan db
Bandycko-seksualne przypadki 36 letniego aktora i 16 letniego hydraulika na tle panoramy PRL-u. ówczesne życie salonowe Warszawy oraz szokujące erotyczne za więziennym murem. A zarazem historia 10 i pół roku walki napiętnowanego inteligenta ze społecznością więźniów oraz więziennymi władzami (w jakiejś mierze walki z Systemem). zbrodnia i... była wielkim bestsellerem 1988 roku, okrojona o połowę przez dogorywając (...)
Opis:Halart 2006, str. 140, stan db+
Jeszcze jedna książka o polskim papieżu. Krytyczna minipowieść o tzw. pokoleniu Dżej Pi Tu. Obraz społeczeństwa polskiego w Krakowie zestawiony z obrazem medialnym, wszechobecne stacje telewizyjne, okno na Franciszkańskiej, Marsze Milczenia, Mecze Pokoju, Czarny Internet i wiele innych zbiorowych akcji. 1 kwietnia 2005 (w wigilię śmierci papieża) główny bohater ateista przyjeżdża na stypendium do ukochanego mias (...)
Opis:Halart 2005, str. 166, stan db+
Dramat Pawła Demirskiego nadaje się do czytania i do wystawiania. Może nawet bardziej do czytania. Czytelnik ma nad widzem tę przewagę, że poznaje całą wieloznaczność tekstu. Demirski nie przypisuje postaciom imion, stwarzając coś w rodzaju tekstowego pejzażu, który w czytaniu przypomina bardziej poezję niż dramat.
Opis:Halart 2005, str. 200, stan db+
W notach autorskich Adama Wiedemanna pisanych pod koniec lat 90. można było przeczytać ? prozaik, poeta. Z czasem jednak ów prozaik coraz częściej zaczął pojawiać się na drugim miejscu, za poetą, a nawet znikać. Ostatni zbiór opowiadań Wiedemann ogłosił siedem lat temu. Był nim nominowany do NIKE (podobnie zresztą jak prozatorski debiut Wiedemanna) ? Sęk Pies Brew . Później zdawało się, że energia opowiadania pr (...)
Opis:Halart str. stan db+
Alina - córka pastora, wychowywana w duchu protestanckiego umiłowania porządku, ale zarazem - indywidualnego podejścia do spraw tak wiary, jak życia, przedkładając namysł własny nad bezrefleksyjne poddanie się autorytetom i normom, sprawia wrażenie kobiety, która nie lęka się wyzwań stawianych przez życie. Ale tylko do czasu, gdy na jej drodze pojawia się Anka. Spotkanie młodej ambitnej nauczycielki i zwariowanej charyzma (...)
Opis:Claroscuro 2010, str. 174, stan db+
Zbiór siedmiu opowiadań inspirowanych grzechami głównymi i zarazem jeden z najmocniejszych głosów obecnego pokolenia pisarzy kubańskich.
Przeplatają się w nich losy głównych bohaterów – hawańczyków, zamieszkujących tę samą ulicę. Pokazane są ich zmagania z ciężkim i zarazem ekscytującym życiem w pełnym sprzeczności kraju, jakim jest Kuba.
Ironicznie i z humorem autor dotyka wszystkich, od najsmutniejsz (...)
Opis:Pruszyński i Ska 2002, str. 390, stan db
Miasto Świateł to Zajton w południowych Chinach, znane z relacji Marco Polo; Jakub z Ankony, żydowski uczony i kupiec, dotarł do Zajton drogą morską z Italii na kilka lat przed słynnym podróżnikiem.
Swoje wrażenia z podróży zawarł w dzienniku, który pod względem literackim przewyższa nawet „Podróże” wielkiego wenecjanina.
Siedemset dwadzieścia osiem lat później „zawinięty w skrawek siedemnastowieczneg (...)
Opis:Czytelnik, 1996, str. 365, stan db
Choroby, psychologia, wydawnictwa popularne.Cierpienie, psychologia, wydawnictwa popularne.Lecznictwo, metody niekonwencjonalne, wydawnictwa popularne.Psychofizjologia, wydawnictwa popularne.Samorealizacja, wydawnictwa popularne.
Opis:Claroscuro 2011, str. 160, stan db
Akcja Świadka rozgrywa się na przełomie 1940/1941 roku w Besarabii, przechodzącym z rąk do rąk skrawku ziemi pomiędzy Prutem, Dniestrem i dolnym Dunajem. Narratorem opowiadania jest fryzjer, Fiodor Pietrowicz Pokora. Jego oczyma widzimy jak nad Kotłownią, małym miasteczkiem położonym nad Dunajem, przetacza się niszczący huragan rewolucji radzieckiej, obiecującej wyzwolenie spod ucisku rumuńskich „burżujów”. P (...)
Opis:Wydawnictwo A 2004, str. 160, stan db
Buddyjski pogląd "pustki innego" (szentong) uznawany przez wielu za kontrowersyjny, w XVII stuleciu opatrzony został przez rząd tybetański etykietką herezji , co spowodowało zakaz jego rozpowszechniania przez prawie dwa stulecia. Pogląd ten przeciwstawia pustkę relatywnych zjawisk pustce ostatecznej rzeczywistości. Relatywne zjawiska są puste, gdyż nie mają własnej natury - pojawiają się dzięki zaistnieniu (...)